Złoty marsz wolności

Jeżeli święto – to bliżej natury! 3 maja 2011 roku zwolennicy Nordic Walking spotkali się, by odbyć pieszy rajd traktem miejskiego lasu. Marsz to niezwykły, bo jego celem było dotarcie do miejsc pamięci narodowej położonych pośród zieleni.
Był rześki poranek, uczestnicy założyli kije i wyruszyli. Aura nie najlepsza – zimno i wietrznie. Szybko jednak zapomniano o niewygodach. Las dostarczył zmysłom przyjemnych doznań. Można było wsłuchać się w ciszę, obserwować przyrodę, chłonąć odgłosy: ptasi świergot, szelest liści, szum drzew, trzask gałęzi. Gimnastykować ciała i umysły. Dotykać drzew, obejmować je i czerpać z nich pozytywną energię. Ta bliskość pobudziła wyobraźnię i wywołała uśmiech. Istna harmonia życia.
W końcu udało się dotrzeć do celu. W środku lasu stał pomnik, na którym widniał napis: „Bohaterom 1939 – 1945 pomordowanym przez okupanta hitlerowskiego. W 40 rocznicę społeczność Niechanowa.”
Wędrowcy uporządkowali miejsce,  zrobili pamiątkowe zdjęcia i ruszyli dalej. Niedaleko, na skraju lasu, był drugi pomnik: „Bohaterom 1939 – 1945 pomordowanym przez hitlerowców mieszkańcy Gniezna”. Tu następuje chwila zadumy. To sposób, by pochylić się nad tymi, których „ imiona nieznane a pamięć o nich nieśmiertelna.”
Nazwa rajdu została utworzona na okoliczność Święta Konstytucji 3 Maja. Słowa „złota” i „wolność” budzą różne skojarzenia. Złote mogą być na przykład myśli, które są mądrością narodów czy maksymą życiową. Wolność można z kolei postrzegać jako niezależność myśli czy stan wewnętrznego spokoju.  Nordic Walking  – jak widać – to szerokie spektrum działania.
Po powrocie wszyscy byli zadowoleni i radośni. Pokonali zmęczenie i uczcili święto.